Aktualności

kup bilety online

Odszedł Jerzy Trela

Z ogromnym żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego polskiego aktora teatralnego, filmowego oraz telewizyjnego, mającego na swoim koncie blisko 350 ról.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 23 maja o godz. 9.00 – w kościele oo. dominikanów w Krakowie zostaną wystawione prochy Jerzego Treli, a o godz. 10.00 rozpocznie się tam msza żałobna. O godz. 14.00 na cmentarzu w Leńczach w powiecie wadowickim (małopolskie) odbędzie się ceremonia pochówku. Aktor spocznie tam w rodzinnym grobowcu.

 

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku we wsi Leńcze w powiecie wadowickim. Ukończył liceum plastyczne w Krakowie i początkowo pracował w Teatrzyku Lalkowym przy Teatrze Ludowym w Nowej Hucie jako aktor-lalkarz i scenograf, a potem w Teatrze Lalki i Maski "Groteska". 

Studiował na Wydziale Aktorskim Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, w której później został wieloletnim wykładowcą i jej rektorem od 1984 do 1990 roku. Debiutował na deskach teatralnych w 1969 r. - zagrał główną rolę w "Nosie" Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości.

Był współtwórcą Krakowskiego Teatru Scena STU, grał w krakowskich teatrach - Teatrze Rozmaitości, a także od 1969 do 2014 roku w Starym Teatrze.

Najważniejsze role teatralne Jerzego Treli to m.in. - w Starym Teatrze: Piotr w "Żegnaj, Judaszu" Iredyńskiego, w reż. Swinarskiego (1971); Gustaw-Konrad w "Dziadach" Mickiewicza, w reż. Swinarskiego (1973); Konrad w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego, w reż. Swinarskiego (1974); Jasza w "Wiśniowym sadzie" Czechowa, w reż. Jerzego Jarockiego (1975); Raskolnikow w "Zbrodni i karze" wg Dostojewskiego, w reż. Macieja Prusa (1977); Klaudiusz w "Hamlecie" Szekspira w reż. Andrzeja Wajdy (1981); Anatol w "Portrecie" Mrożka w reż. Jarockiego (1988); Ignacy (Ojciec i Król) w "Ślubie" Gombrowicza (1991) w reż. Jarockiego; Mefistofeles w "Fauście" wg Goethego w reż. Jarockiego (1997); w Teatrze Narodowym: Samuel w "Sędziach" Wyspiańskiego w reż. Jerzego Grzegorzewskiego (1999); Prospero w "Morzu i zwierciadle" wg Audena w reż. Grzegorzewskiego (2002); w Teatrze Słowackiego: Lear w "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" wg Szekspira w reż. Pawła Miśkiewicza (2015).

Na scenie Teatru Polonia w Warszawie wystąpił wraz z Krystyną Jandą w "Szczęśliwych ludziach" Samuela Becketta w reż. Piotra Cieplaka (2007).

Współpraca aktora z Andrzejem Wajdą zaowocowała m.in. postacią Klaudiusza w inscenizacji "Hamleta" Szekspira, Rejenta Milczka w "Zemście" Fredry oraz Poety w "Weselu" Wyspiańskiego.

Grał także w filmach i serialach, między innymi "Stawce większej niż życie", "Kolumbach", "Janosiku", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Dekalogu IX", "Trzech kolorach. Białym", "Panu Tadeuszu", "Quo vadis", "Idzie", czy "Ciemno, prawie noc".


Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi.

fot. Robert Jaworski


Dodatkowe informacje

 

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

billenium

Doradca
prawny
teatrów

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

WYPOSAŻENIE TEATRÓW
DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW

zporr mkidn

PREMIERY W 2022 ROKU
DOFINANSOWANE PRZEZ

ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01.png

PATRONI MEDIALNI

Wyborcza logo logo-male pat-1 new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X