Już 21-22 października odbędą się ostatnie pokazy spektaklu Piotra Ratajczaka na podstawie głośnego i ważnego reportażu ostatnich lat – ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW Cezarego Łazarewicza, uhonorowanego Nagrodą Literacką „Nike”.
„«Bijcie tak, żeby nie było śladów» – takie słowa miały paść z ust jednego z zomowców odpowiedzialnych za śmiertelne pobicie Grzegorza Przemyka w maju 1983 roku. Reporter Cezary Łazarewicz zobaczył w tym zdaniu wymowną metaforę nie tylko brutalnego czynu funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, ale przede wszystkim całej lawiny zdarzeń, które nastąpiły później. Jego książka to w istocie historia piętrowych kłamstw i matactw władzy PRL, mających na celu zdjęcie z niej odpowiedzialności za tragiczną śmierć maturzysty” – pisał Szymon Kazmierczak dla portalu teatralny.pl.
Szantaż, kłamstwo, propaganda, manipulacja – metody stosowane w „sprawie Przemyka” – czy dotyczą tylko władz totalitarnych minionego ustroju? Historia Grzegorza Przemyka (osiemnastoletniego maturzysty), a także historia jego matki są opowieścią nie tylko o mrocznych wydarzeniach stanu wojennego w Polsce, ale także opowieścią o nas teraz i o nieszablonowej relacji matki i syna.
W spektaklu, którego premiera odbyła się w 2018 roku, występują Jolanta Olszewska, Agnieszka Przepiórska, Adrian Brząkała, Wojciech Chorąży, Paweł Pabisiak, Michał Rolnicki.
Oba pokazy wieczorne spektaklu są objęte ofertą studencką (bilety po 40 zł). Informacje na www.teatrpolonia.pl