Aktualności

kup bilety online

Nie żyje Jerzy Łapiński (1940-2020)

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Jerzego Łapińskiego - wspaniałego aktora teatralnego i filmowego, związanego z obiema scenami Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. W Teatrze Polonia Widzowie mogli go podziwiać w spektaklach "Trzy siostry", "Romulus Wielki", "Darkroom", "32 omdlenia", w Och-Teatrze zaś w spektaklu "Mayday 2".

Pan Jerzy pochodził z aktorskiej rodziny, był wnukiem Stanisława Łapińskiego i synem aktorki Krystyny Łapińskiej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi (1963). Debiutował na scenie Teatru Ziemi Łódzkiej. Najdłużej, w latach 1968-97, związany był z gdańskim Teatrem Wybrzeże, w ostatnich latach z Teatrem Narodowym w Warszawie. W swojej długiej, 60-letniej karierze, zagrał ponad 200 filmowych i telewizyjnych.

Był laureatem nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1993), Srebrnego (1985) i Złotego Krzyża Zasługi (1996), Złotego Medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2008) oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Jerzego Łapińskiego można było oglądać w takich filmach jak: "Krajobraz po bitwie", "Azyl", Konsul", "Samson", "Aktorzy prowincjonalni", "Diabły, diabły", "Tydzień z życia mężczyzny", "Job, czyli ostatnia szara komórka", "Czeka na nas świat", "Być jak Kazimierz Deyna" czy "Obce ciało". Wystąpił w kilku znanych serialach telewizyjnych, jak "Radio Romans", "Sława i chwała", "Kryminalni", "13 posterunek", "Świat według Kiepskich", "Na dobre i na złe" czy "Złotopolscy".

Bliskim i Rodzinie Pana Jerzego składamy wyrazy współczucia.


Dodatkowe informacje

 

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
prawny
teatrów

WYPOSAŻENIE TEATRÓW
DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ

PATRONI MEDIALNI

Z OSTATNIEJ CHWILI !
X