W październiku Teatr Polonia świętuję swoje 13 urodziny. W teatrze stworzonym przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, przez te wszystkie lata widzowie mogli zobaczyć 70 premier, w których zagrało 300 wybitnych aktorów. W Teatrze Polonia zagrano 5000 spektakli, które obejrzało 1,5 miliona widzów. Specjalnie dla Was wybraliśmy 13 najważniejszych premier Teatru Polonia, które odbyły się w trakcie 13 lat istnienia sceny przy ulicy Marszałkowskiej.
„STEFCIA ĆWIEK W SZPONACH ŻYCIA”
Premierą „Stefci Ćwiek w szponach życia” Dubravki Ugresić 2 października 2005 roku otwarto Teatr Polonia. Spektakl, w którym wystąpili m.in. Agnieszka Krukówna, Michał Piela i Zofia Merle to chorwacki pastisz przygód Bridget Jones. Premiera przedstawienia odbyła się na małej scenie teatru, która została nazwana „Fioletowe Pończochy”.
„UCHO, GARDŁO, NÓŻ”
Kolejną premierą na małej scenie teatru był monodram Krystyny Jandy „Ucho, gardło, nóż” na podstawie tekstu Vedrany Rudan. Bohaterką monodramu jest Tonka Babić, która spędza bezsenną noc. Opowiada o okrucieństwie wojny w Jugosławii, której była uczestnikiem. Wstrząsający monodram Krystyny Jandy docenili krytycy teatralni i widzowie. Spektakl znajdował się w repertuarze teatru 13 lat. Zszedł z afisza w lutym tego roku. Zagranych zostało 234 spektakle.
„SHIRLEY VALENTINE”
15 grudnia 2005 roku w Teatrze Polonia odbył się pierwszy pokaz kultowego monodramu Krystyny Jandy, którego premiera odbyła się w listopadzie 1990 roku w stołecznym Teatrze Powszechnym. Aktorka odkupiła licencję od teatru przy Zamoyskiego i od tamtej pory spektakl możemy oglądać w Teatrze Polonia. Krystyna Janda często gości z tym monodramem również na wielu polskich scenach.
„TRZY SIOSTRY”
3 grudnia 2006 roku premierą „Trzech sióstr” Czechowa w reżyserii Krystyny Jandy, Natashy Parry Brook i Krystyny Zachwatowicz została otwarta duża scena Teatru Polonia. W przedstawieniu wystąpili m.in.: Agata Buzek, Karolina Gruszka i Arkadiusz Janiczek. Spektakl zagrano 118 razy.
„SZCZĘŚLIWE DNI”
W styczniu 2007 roku na dużej scenie Teatru Polonia odbyła się premiera „Szczęśliwych dni” Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka. W spektaklu wybitne role stworzyli Krystyna Janda i Jerzy Trela.
„KOBIETY W SYTUACJI KRYTYCZNEJ”
Sztuka Joanny Murray Smith to pięć monologów i pięć różnych głosów, w których autorka przełamuje stereotypowy obraz współczesnej kobiety. Premiera spektaklu odbyła się 30 listopada 2007 roku na scenie „Fioletowe Pończochy”. W spektaklu w reżyserii Krystyny Jandy wystąpili m.in.: Maria Seweryn, Dorota Pomykała i Lidia Stanisławska. Spektakl został zagrany 127 razy i zszedł z afisza dopiero po 11 latach eksploatacji.
„BOSKA !”
Tekst Petere Quitera oparty został na historii życia Florence Foster Jenkins, słynnej postaci ze świata opery, najgorszej śpiewaczki świata. Spektakl z Krystyną Jandą w roli głównej stał się jednym z największych przebojów Teatru Polonia. Przedstawienie wielokrotnie było pokazywane na polskich scenach. Powstała również TV wersja tej inscenizacji. W najbliższych dniach „Boską” zobaczą widzowie w Poznaniu.
„DOWÓD”
Premiera sztuki Davida Auburna w Teatrze Polonia stała się okazją do spotkania na scenie dwóch aktorskich pokoleń Andrzeja Seweryna i Marii Seweryn. Realizowany w teatrze przy Marszałkowskiej „Dowód” był aktorskim powrotem po 28 latach Andrzeja Seweryna na polską scenę teatralną. „Dowód” został wielokrotnie nagrodzony w ramach XI Polkowickich Dni Teatru 2009. Spektakl zszedł z afisza po 150 prezentacjach.
„GRUBE RYBY”
Spektakl na podstawie komedii Michała Bałuckiego w reżyserii Krystyny Jandy był jednym z największych sukcesów teatru. Na scenie wystąpiła plejada polskich aktorów m.in: Artur Barciś, Ignacy Gogolewski, Cezary Żak i Małgorzata Kocik. Spektakl został zagrany 171 razy.
„32 OMDLENIA”
Przedstawienie „32 omdlenia”w reżyserii Andrzeja Domalika z Krystyną Jandą, Ignacym Gogolewskim, Jerzym Stuhrem miało swoją premierę w kwietniu 2011 roku. Spektakl przygotowano na 40 – lecie debiutu scenicznego Jerzego Stuhra. Aktor w tym spektaklu po raz kolejny udowodnił, że jest „mistrzem komedii”. Jerzy Stuhr tak gra, że na przedstawieniu zarówno widzowie jak i stojąca na scenie Krystyna Janda nie mogą powstrzymać śmiechu. „32 omdlenia” zebrały fantastyczne recenzje. Przedstawienie do dziś znajduję się w repertuarze. Spektakl do tej pory został zagrany 220 razy.
„SEX DLA OPORNYCH”
Olbrzymim sukcesem stało się przedstawienie „Sex dla opornych” w reżyserii Krystyny Jandy, w którym występuję Dorota Kolak i Mirosław Baka. Spektakl został przygotowany w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.”Sex dla opornych” jest grany zarówno w Warszawie jak i w Gdańsku. Na obu scenach przedstawienie do tej pory zostało zagrane 300 razy. Za każdym razem przyjmowane jest owacją na stojąco. I trudno się temu dziwić, bo występujący w nim aktorzy zagrali swoje rolę wybornie. Spektakl nadal jest w repertuarze obydwu scen, a bilety na to przedstawienie sprzedają się jak ciepłe bułeczki.
„DANUTA W.”
Spektakl „Danuta W.” oparty na kanwie książki „Marzenia i tajemnice” opracowanej przez Piotra Adamowicza to jeden z najważniejszych monodramów w karierze Krystyny Jandy. Przedstawienie zostało znakomicie przyjęte przez krytyków i publiczność. Do tej pory spektakl został zagrany 156 razy.
„Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich”- tak o spektaklu mówiła Krystyna Janda.
„ZAPISKI Z WYGNANIA”
Jeden z najważniejszych spektakli w karierze Krystyny Jandy, przygotowany na podstawie wspomnień Sabiny Baral. Mimo, że premiera monodramu odbyła się pól roku temu to za rolę w tym monodramie aktorka otrzymała już wiele nagród. Rola Krystyny Jandy w „Zapiskach z Wygnania” została jednogłośnie uznana przez krytyków teatralnych za wybitną.
Maciej Łukomski