kup bilety online

Komunikat prasowy

Teatr dla bystrzaków, seks dla opornych

Gdybym miała polecić komuś, kogo nie znam, w ciemno jakiś spektakl teatralny – byłby to właśnie “Seks dla opornych”, który wyreżyserowała Krystyna Janda, a w główne role wcielili się Dorota Kolak i Mirosław Baka. Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Wybrzeża i Teatru Polonii.

Spektakl toczy się w hotelowym pokoju (świetna scenografia i światło!), w którym małżeństwo z trzydziestoletnim stażem spędza krótkie wakacje. Architekt Karol jest przeciętnym architektem, jego żona Barbara zajmowała się dorosłymi już dziećmi. Wiele razem przeżyli, ale teraz coś pęka: nie ma już dawnego związku, przeminęła namiętność i uroda. Barbara i Karol próbują wskrzesić uczucie i pożądanie za pomocą podręcznika “Seks dla opornych”, ale teoria okazuje się leżeć daleko od praktyki, a marzenia od rzeczywistości.

“Seks dla opornych” jest słodko-gorzki. Publiczność raczej śmieje się niż płacze, a zewsząd słychać głosy: ja też tak mam. Bawi nas desperacja Barbary, rozwesela zdystansowany Karol. Ale jest w tym wszystkim coś prawdziwego, bo Michele Riml napisała sztukę o życiu, a Janda, Kolak i Baka pokazali nam to życie takim, jakim (nie) chcemy go widzieć.

Dlatego też spektakl w reżyserii Krystyny Jandy, ze świetnymi kreacjami Doroty Kolak i Mirosława Baki to propozycja do polecania bezpieczna (choć z bystrzakami to taki trochę żart). Nietrudno jednak nadążyć w “Seksie dla opornych” za wymianą kwestii, akcją i tempem przeważnie leniwej, pełnej pretensji i wspomnień rozmowy. Nie umniejsza to oczywiście całości, bo taki był zamysł, a raczej: kusi tych, którzy rezygnują z teatru, gdy nie podoba im się przesadne uwspółcześnianie starych dzieł, awangardowe reinterpretacji i skomplikowane pomysły skomplikowanych reżyserów. Ani to wyrzut, ani ujma (zarówno dla zrezygnowanych, jak i skomplikowanych). “Seks dla opornych” po prostu nie przesadza z niczym, jest świetny wizualnie, aktorzy interesujący w bezradności swoich postaci, a całość zostawia ślad. Bo nawet jeśli nie przeszliśmy tego, co Barbara i Karol, to raczej nie unikniemy podobnego kryzysu.

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2018 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni