kup bilety online

Spektakl

JUBILEUSZ MAGDY UMER


Jubileusz 70. urodzin oraz 50-lecia pracy artystycznej Magdy Umer

Wieczór jubileuszowy pieśniarki, autorki, scenarzystki i reżyserki – Magdy Umer. Spotkanie z Artystką i wyjątkowymi gośćmi poprowadzi Artur Andrus.

Magda Umer urodziła się w Warszawie w 1949 roku. Jest absolwentką Wydziału Filologii Polskiej UW.  Debiutowała pod koniec lat 60. w kabaretach studenckich. Już w 1969 i 1970 roku została laureatką nagród głównych na festiwalu FAMA w Świnoujściu. Nagrała wiele płyt, m.in. Koncert jesienny, Gdzie Ty jesteś, Wszystko skończone, O niebieskim pachnącym groszku, Kołysanki Utulanki, Duety – tak młodo jak teraz…, Noce i sny, Wciąż się na coś czeka,  a ostatnio – Bezsenna noc.

Jest autorką i wykonawczynią autorskich recitali telewizyjnych. Tworzy widowiska poetyckie dla teatru, estrady i telewizji, programy poświęcone twórcom piosenki literackiej i studenckiej. Wyreżyserowała wiele wspaniałych koncertów i widowisk teatralnych. Nie sposób wymienić wszystkich. W wielu z nich – m.in. spektaklach Biała bluzka (1987, 2010), Zimy żal (1989), Big Zbig show (1992), Kobieta zawiedziona z Krystyną Jandą (1994), Mężczyźni mojego życia (1995), Zielono mi (1997), Marlene (1999), Młynarski czyli trzy elementy (2003), Chlip hop (2006) – współtwórcą muzycznym był Wojciech Borkowski, który towarzyszy artystce  nieprzerwanie od prawie 40 lat. W 2018 roku w Teatrze Polonia Magda Umer wyreżyserowała spektakl na podstawie dzienników Sabiny Baral – Zapiski z wygnania.

Magda Umer jest także autorką filmów dokumentalnych, m.in. poświęconych Jeremiemu Przyborze i Andrzejowi Nardellemu, a także wywiadów telewizyjnych z Agnieszką Osiecką, Stefanią Grodzieńską, Wojciechem Mannem, Krystyną Jandą i Januszem Gajosem. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w 2009 roku odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

„Od dawna wiedziałam, że istnieje na świecie stworzenie zielonookie jak Magda Umer. (…) Szepcząc swym ekspresjonistycznym szeptem i świdrując seledynowym spojrzeniem, Magda potrafi wywołać u publiczności – zarówno młodej, rozwichrzonej, jak i całkiem dorosłej – skupienie graniczące niemal z hipnozą. Miałam do czynienia z wieloma wykonawcami i wiem, że tego daru nikt inny nie posiadł…
Ona właściwie nie śpiewa gardłem. Ona śpiewa duszą.”
Agnieszka Osiecka

„Proszę Państwa – miedzy ciszą i jej śpiewaniem jest niewielka różnica, ale na Państwa korzyść.”
Andrzej Poniedzielski

„Ja Magdę darzę uczuciem czystej miłości. A co można powiedzieć o czystej miłości?”
Zbigniew Zamachowski

Strasznie mi się podoba u niej lekceważenie organizowania sobie kariery, czyli używania sztuki jako środka do robienia kariery. Właściwie od razu po swoich pierwszych sukcesach ustawiła się do tych spraw w ten sposób, kiedy jako młodziutka, zjawiskowa właściwie pieśniarka zasłynęła „Koncertem jesiennym na dwa świerszcze i wiatr w kominie”.  Mogła wtedy iść za tym uderzeniem i organizować sobie karierę. Ale ona to kompletnie zlekceważyła, ponieważ to co ją interesuje w sztuce, to to co jej się podoba i co jest obce wszelkiej modzie.”
Jeremi Przybora

fot. Woody Ochnio

Uwaga: W dniu wydarzenia - w kasach Teatru Polonia od godz. 10:00 - będą sprzedawane wejściówki. Jedna osoba może zakupić maksymalnie dwie wejściówki.

Cena wejściówek: 50 zł. Pula ograniczona.

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2019 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni