kup bilety online

Spektakl

Bogusław Schaeffer

MULTIMEDIALNE COŚ

Scenariusz: Bogusław Schaeffer
Realizacja i produkcja spektaklu: Krystyna Gierłowska
Scenografia: Andrzej Kokosza
Obsada: 
Bogusław Schaeffer (w roli akompaniatora), Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Wielgosz.

Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta zaprasza na „Multimedialne Coś” Bogusława Schaeffera. Premiera sztuki wybitnego dramaturga i kompozytora odbyła się w marcu 2007 r.

Jej wyjątkowość polega na tym, że Markowi Frąckowiakowi i Krystynie Gierłowskiej, założycielom Fundacji, której celem jest promowanie twórczości Bogusława Schaeffera udało się namówić do udziału w spektaklu samego autora. Jak w większości sztuk Schaeffera tematem „Multimedialnego Coś” jest próba pokazania człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości. Swoje dramaty Schaeffer pisze dla aktorów, natomiast komponuje dla siebie. To właśnie aktorzy: Marek Frąckowiak i Waldemar Obłoza rywalizując ze sobą usiłują odpowiedzieć na pytanie o sens uprawiania sztuki. Ale wzajemne przepychanki, groteskowe zachowania nie pozwalają im wyjść poza tę zawodową aktorską rywalizację, bo wykrzykiwanie tekstu: „tę rolę autor napisał dla mnie” nie prowadzi do niczego. Pozostaje walka o owo „Coś”, o Sztukę, tę prawdziwą, bez której świat będzie pusty. I tę walkę o ocalenie piękna udaje się wygrać Muzyce, bo to ona w wykonaniu samego kompozytora porządkuje chaos scenicznej rzeczywistości i dowodzi, że życie w świecie wyzutym z kultury nie ma sensu. Schaeffer – dramaturg, kompozytor i pianista jawi się jako wnikliwy obserwator otaczającego świata, który aktorom i widzom pozwala kreować teatr będący przecież lustrzanym odbiciem tego świata. Widzowie zdradzeni przez artystów, a reprezentowani w sztuce przez Agnieszkę Wielgosz mają także szansę znaleźć się na scenie, bo widz Schaeffera może w każdej chwili stać się osobą dramatu.

Zmuszający do refleksji temat sztuki, brawurowe aktorstwo, zbudowana środkami multimedialnymi scenografia i przede wszystkim obecność dramaturga i kompozytora przy fortepianie współtworzą niezwykłe wydarzenie artystyczne. Dowodzą jednocześnie przeogromnych możliwości twórczych Bogusława Schaeffera, który niedawno obchodził jubileusz 80- cio lecia uhonorowany pierwszą edycją festiwalu „Era Schaeffera”.

„Mulimediane Coś” jest spektaklem, który kumuluje w sobie to, co w wieloformatowej twórczości Schaeffera jest najważniejsze, łączy różne dziedziny sztuki, w swoim nowatorstwie nie odcina się od tradycji, bawi i zmusza do refleksji. Widz wciągany w sceniczną grę, nie może pozostać obojętny, bo ciągle przypomina mu się, że „życie jest teatrem”.

 

Multimedialne coś” zawiera wiele cech charakterystycznych dla schaefferowskich sztuk - śmieszność przenika się ze wzniosłością, banalność z oryginalnością. Klamrą łączącą poszczególne elementy spektaklu są utwory wykonywane przez Bogusłąwa Schaeffera. Pianino na którym gra stoi gdzieś w kącie sceny, sugerując widzom, że występuje tu jedynie w roli akompaniatora. Jednak bez osoby autora przedstawienie nie byłoby tym czym jest. Tak naprawdę do niego należy ostatnie zdanie i ostatnie dźwięki, które zamykają spektakl.

 

Bogusław Schaeffer wykonując końcowy, najdłuższy utwór, otula nas płaszczem swojej muzyki jakby chciał zaimpregnować przed zgiełkiem wielkiego miasta i pośpiesznym życiem.

 

„Kreacje aktorskie nawiązują do gentlemana ze wspomnianych obrazów Magritte'a, zarówno w eleganckim stroju, jak i wyściółce głowy. Jabłko - więc jednak natura. Dwóch panów (Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza), więc mężczyzn, więc samców, więc bardziej wrogów niż Brokeback Mountain. I jak tu spokojnie poprowadzić wykład o kulturze, którym zaczyna się spektakl? Nie wiem. Gdy z głębi sali krzyczeć zaczyna "Droga Przerywaczka" (Agnieszka Wielgosz), w rudym fałszywym płaszczu, który podobnie jak włosy, nie wieszczy nic dobrego. "Multimedialne coś" utknie w tekstualnym "loopie", który powracając w kolejnych mutacjach zapełni środkową część widowiska. Na kulturę nie starczy już czasu. Skromna scenografia, właściwe dwukolorowe tło złożone z czterech prostokątów, posłuży już tylko kolejnym seksualnym ekscesom, rotacjom pragnień i kilku monologom. Aktorstwo pozostaje jednak, niczym z obrazu Magritt'a - szykowne i eleganckie”

/RZECZPOSPOLITA/ Sukces "Ery Schaeffera"
Multimedialny spektakl "Era Schaeffera" w reżyserii Macieja Sobocińskiego zebrał znakomite recenzje na europejskim festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Współzałożyciel imprezy profesor Richard Demarco powiedział, że od czasów Tadeusza Kantora nie widział nic lepszego. Portal Edinburgh Spotlight określił "Erę Schaeffera" jako "wspaniałe widowisko ku czci oryginalnego talentu". Gazeta "Herald Scotland" porównała przedstawienie do radosnego show, w którym łączą się sztuka, życie, seks i śmierć. "Era Schaeffera" jest kolażem z tekstów i fragmentów sztuk Bogusława Schaeffera wybitnego kompozytora i dramaturga wzbogaconym o wizualizacje i jego muzykę. Widowisko zrealizowała Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta. Oficjalna strona festiwaluwww.edfringe.com

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA  zrealizowała  w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie / listopad 2009 roku /I Edycję Festiwalu ERA SCHAEFFERA .Efekt przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Stanowi wykrystalizowane spektrum twórczości największego dramaturga i kompozytora naszych czasów Bogusława Schaeffera. Pozytywna opinia o naszym przedsięwzięciu  zaowocowała zaproszeniami z różnych stron Świata. Widowisko z udziałem Orkiestry Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal,  Urszuli Dudziak, Kwartetu Olgi Szwajgier oraz aktorów Marka Frąckowiaka, Waldemara Obłozy, Agnieszki Wielgosz, sopranistki Valentiny Pennino, tancerza Witolda Jurewicza w reżyserii Macieja Sobocińskiego zaprezentowaliśmy na najbardziej znanym Festiwalu Teatralnym w Europie i  Świecie w Edynburgu w dniu 20, 21, 22 sierpnia 2010 r. Kontynuując rok rocznie Festiwal ERA SCHAEFFERA, będą do niego przystępować kolejni znani wykonawcy zafascynowani twórczością Bogusława Schaeffera z całego Świata.  W wydarzenie zaangażował się Konsulat Polski w Edynburgu, Instytut Adama  Mickiewicza , MKiDN Departamentu Współpracy Zagranicznej.W Warszawie  27 czerwca 2010 roku odbyła się specjalna konferencja prasowa z udziałem zagranicznych dziennikarzy w Fabryce Trzciny - Teatr Praga - Przedsięwzięcie to było ogromnym wyzwaniem oprócz wykonawców zaangażowana jest ekipa realizacyjna  16 osób w tym  kamerzyści, operatorzy obrazu, dźwiękowcy, oświetleniowcy .Wydarzenie to jest dużą realizacją multimedialno-teatralno- telewizyjną.

W 2010 roku II edycja Festiwalu ERA SCHAEFFERA w Warszawie w Muzeum Kolejnictwa 27 listopada.

INFORMACJE O TWÓRCACH I ODTWÓRCACH SPEKTAKLU

Autor scenariusza.

Bogusław Schaeffer (ur. 6.06.1929 r. - Lwów), jest najchętniej wystawianym autorem polskim spośród żyjących dramatopisarzy. Kompozytor, teoretyk i krytyk muzyczny, pedagog, dramatopisarz, grafik, przedstawiciel awangardy muzycznej. Autor siedemnastu książek (w tym pierwszego podręcznika kompozycji współczesnej). Czterystu kompozycji muzycznych i czterdziestu dramatów. Najważniejsze i najbardziej znane dramaty sceniczne to; „Webern", „Audiencja" ( pięć niezależnych utworów z tego cyklu ), „Scenariusze dla Aktorów" („Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego", „Kwartet dla czterech aktorów", „Scenariusz dla trzech aktorów") „Kaczo", „Tutam". „Rondo". Dramaty te były tłumaczone na wiele języków i wystawiane za granicą (Londyn, Paryż, Wiedeń, Rzym, Ateny, Madryt, Bogota, Nowy Jork, Toronto, Los Angeles i inne). W Polsce sztuki te były wystawiane prawie we wszystkich teatrach, wiele z nich było również inscenizowanych w Teatrze TV. Odtwórcami postaci Schaefferowskich są czołowi polscy aktorzy (m innymi: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski) Po trzyletniej przerwie w pisaniu w 2001 r.Schaeffer zrobił wyjątek i napisał sztukę specjalnie dla aktora Marka Frąckowiaka („Skala")

Aktorzy

Marek Frąckowiak 
Absolwent PWSFTviT w Łodzi, wydziału aktorskiego (dyplom w 1974 r), aktor filmowy i teatralny, występował na scenach Teatrów: Nowego, Współczesnego, Popularnego, Na Woli, Rozmaitości, Adekwatnego, Rampa. Zadebiutował w filmie Jerzego Passendorfera „Zabijcie czarną owcę (nagroda filmowa San Sebastian 1972 r.), ważniejsze role zagrał w filmach: „Niespotykanie spokojny człowiek", „Między ustami a brzegiem pucharu", „Anatomia miłości", „Pójdziesz ponad sadem", „Alternatywy 4", „Azyl", „CK dezerterzy", „Przyłbice i kaptury", „Polskie drogi", „07 zgłoś się", „Crimen", „Kuchnia Polska", „Dom", „Żegnaj Rockefellerze", „Psy", „Wilki", „Ogniem i Mieczem", „Miasteczko", „Miodowe lata" , ‘’Samo Życie” , „Gliny”, ”Pierwsza miłość”. Do tej pory pracuje też w radio i dubbingu.

Waldemar Obłoza
Absolwent PWST we Wrocławiu 1985 r. W latach 1985-87 i 1990-93 występował w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze, w latach 1987-88 w Teatrze Kalambur we Wrocławiu. W latach 1988-90 aktor stołecznego Teatru Komedia. W latach 1993-97 występował w Teatrze Polskim w Poznaniu. Od 1997 aktor Teatru Rozmaitości w Warszawie.1996 - Nagroda ("Róża", nagroda dla najlepszego aktora scen poznańskich przyznawana przez krytyków teatralnych "Głosu Wielkopolskiego”. Zagrał min. w filmach: „W Labiryncie”, „Miodowe Lata” , „ Na Dobre i Na Złe” ,”Egoiści”, „Miasteczko” , „Marszałek Piłsudski”, „Wielkie Rzeczy”, „Plebania”, „Kasia i Tomek”, ”Dublerzy” ,” Na Wspólnej”/obsada aktorska Roman Hoffer.
 

Agnieszka Wielgosz
Absolwentka PWST w Krakowie. Ukończyła również Społeczną Szkołę Baletową w Krakowie. Przez kilka lat aktorka Teatru Bagatela w Krakowie. Zagrała miedzy innymi: "Ania z Zielonego Wzgórza" M. Montgomery - Ania; „Panna Tutli-Putli" Witkacy - Tutli-Putli , „Kubuś Puchatek" A.A. Milne, „Balladyna" J. Słowacki - Goplana;  "Sceny z Nowego Świata"  E. Bogosian Andrea. Od  2001 r. występuje w Warszawie. Współpraca z Fundacją Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA zaowocowała takimi spektaklami jak: „Skala" B. Schaeffera, reż. Krzysztof Miklaszewski (Teatr Rampa), „Bitwy" R. Topora i J.M. Ribesa, reż. Łukasz Czuj (Teatr na Woli) czy „Multimedialne Coś" B. Schaeffera. Zagrała w filmach: „Spis Cudzołożnic", „Mała Wielka Miłość", „Funio Szefunio i Spółka". Serca widzów zdobyła rolą Fretki w serialu „Camera Cafe". Zagrała także w serialach: „M jak Miłość", „Na dobre i na złe", „Na Wspólnej", „Pensjonat pod Różą", „Plebania", „Codzienna 2m3", „U Fryzjera", „Pierwsza Miłość", „Biuro Kryminalne", „Mrok", „Pogoda na Piątek", „Kopciuszek", „Magda M", „Egzamin z Życia", „Glina",  „Hela w Opałach". Obecnie można ją oglądać jako posterunkową Agnieszkę Koral w „Złotopolskich" a także w Teatrze Capitol („Śmietnik", „Jaś i Małgosia", „Pornografia") i oczywiście „Multimedialne Coś" w Teatrze Polonia.

Scenografia

Andrzej Kokosza
Studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Dyplom w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. G. Kowalskiego, videoinstalacja "Skanowanie intymne" 2003 r. Obecnie asystent profesora w pracowni macierzystej.
Brał udział w licznych wystawach m.in: „Rzeźbiarze fotografują” w Muzeum Rzeźby im. Xsawerego Dunikowskiego „Królikarnia” 2004r., wystawa „Dyplomy 2003-2004” galeria „Aula„ 2004 r., udział w dwóch edycjach Międzynarodowego Festiwalu „Sztuka ulicy” w latach 2004-2005, w wystawie „ Powinność i Bunt” w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” 2004r, w wystawie ’’Mistrz –uczeń –mistrz.’’. galeria ,,Z.P.A.P’’ 2005r, Asystent scenografa w projekcie " Norblin Zakład Wytopu Snów- Imieniem Zantmana" w fabryce Norblina w Warszawie w ramach 100-lecia urodzin Witolda Gombrowicza w reżyserii Łukasza Czuja 2004 r., Pokaz videoinstalacji i etiud filmowych. Teatr Nowy w ,,Fabryce Trzciny’’ 2005 r., Asystent scenografa w sztuce "Bitwy" R.Topora i J. M. Ribesa w reżyserii Łukasza Czuja Teatr na Woli 2005 r., Udział w Warszawskim Festiwalu Sztuk Pięknych WFSP' 2006

Realizacja i produkcja spektaklu.

Krystyna Gierłowska
Aktorka, organizatorka produkcji telewizyjnych. Menadżer Fundacji Przyjaciół Sztuk -Aurea Porta- .Inspiratorka wielu wydarzeń teatralnych i kulturalnych (m. in.„Skala” Bogusława Schaeffera ,wernisaże grafik Bogusława Schaeffera , widowisko teatralno-muzyczne z okazji 100- lecia urodzin W.Gombrowicza „Norblin Zakład Wytopu Snów imieniem Zantmana” w Fabryce Norblina w Warszawie, „Bitwy ”R. Topora i J. M. Ribesa w Teatrze Na Woli w reżyserii Łukasza Czuja , „La Dolce NRD” muzyczne show z udziałem Janusza Radka reż.Łukasz Czuj, Jubileusz 60-lecia pracy twórczej Bogusława Schaeffera), Wieczór Multimedialny Schaeffer , koprodukcja filmu dokumentalnego „Solo” o twórczości Prof. Bogusława Schaeffera. Niestrudzenie poszukuje nowych wyzwań dla siebie . w 2009 roku produkcja I Festiwalu ERA SCHAEFFERA w reżyserii Macieja Sobocińskiego z udziałem min. Orkiestry PR Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Urszuli Dudziak, Kwartetu Olgi Szwajgier i inni…Z determinacją walczy z wszechogarniającą nudą i marazmem.

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni