kup bilety online

Spektakl

Friedrich Dürrenmatt

ROMULUS WIELKI

Tłumaczenie: Irena Krzywicka, Jan Garewicz
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Scenografia: Ewa Starowieyska
Asystent reżysera: Jakub Stożek
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Światło: Dariusz Kuc
Producent wykonawczy: Rafał Rossa
Obsada: 
Romulus Augustus – cesarz zachodniego Rzymu - Janusz Gajos/Mirosław Kropielnicki
Julia, jego żona– Ewa Wiśniewska
Rea, jego córka – Magdalena Walach
Tullius Rotundus minister spraw wewn. – Aleksander Mikołajczak
Zenon cesarz wschodniego Rzymu – Piotr Kozłowski
Achilles kamerdyner – Andrzej Szenajch
Apollion, handlarz dzieł sztuki – Jerzy Łapiński
Spurius prefekt konnicy – Paweł Okraska
Emilian rzymski patrycjusz– Rafał Maćkowiak/Piotr Ligienza
Teodoryk – Marek Kudełko
Odoaker Książe Germanów- Szymon Kuśmider
Mares minister wojny – Józef Fryźlewicz
Cezary Rupf przemysłowiec – Witold Wieliński

Data premiery: 16 stycznia 2009

Czas trwania spektaklu: 120 minut, jedna przerwa

"Romulus Wielki" szwajcarskiego dramaturga Friedricha Duerrenmatta jest jedną z najsłynniejszych sztuk z nurtu "autorskich" interpretacji historii, zrodzonych z potrzeby przeanalizowania - poprzez odwołanie się do wydarzeń z dawnych wieków - niedawnej przeszłości. Akcja rozgrywa się w 476 r.n.e., kiedy Cesarstwo Zachodnio-Rzymskie ginie pod germańskimi mieczami, a główny bohater - cesarz - nie ma najmniejszej ochoty go ratować. Wręcz przeciwnie, z pogodą ducha i szelmowskim błyskiem w oku robi wszystko, by przyspieszyć upadek państwa.

"Ta sztuka zyskała po latach jakąś inną, nieoczekiwaną aktualność - twierdzi Krzysztof Zanussi. - W tej chwili możemy zobaczyć, że nasza cywilizacja, tzw. euroatlantycka, również staje przed dylematem, jak utrzymać wierność naszym ideałom, dzięki którym będziemy mogli się obronić. Nie możemy sobie pozwolić na cynizm, na nihilizm, bo w przeciwnym razie ta cywilizacja się rozsypie, choćby była technologicznie najbardziej rozwinięta".
Odtwórca tytułowej roli, Janusz Gajos, po raz pierwszy występuje w Teatrze Polonia, i tak mówi o swojej postaci: "Romulus jest człowiekiem wykształconym, wpadł na pomysł dosyć niebezpieczny i nie do zrealizowania, pomysł utopijny, żeby zapewnić w bardzo szczególny sposób pokój na Ziemi. To się nie udało do tej pory i należy podejrzewać, że się nie uda jeszcze długo. Ale to jest urok tej postaci".
Duerrenmatt tworząc postać Romulusa założył, że nie będzie on postacią lubianą. Z tym poglądem w zupełności nie zgadza się teatralna żona tytułowego bohatera, Ewa Wiśniewska.
"Nielubienie Romulusa w wykonaniu Janusza Gajosa jest po prostu niemożliwe, bo on budzi sympatię wszystkich. Bardzo lubimy się prywatnie, natomiast muszę z nim walczyć na scenie. (...) Moja postać jest wyrazicielem racji stanu upadającego państwa, do którego destrukcji doprowadza mój mąż z premedytacją i do końca, a ja jeszcze staram się ratować je w myśl tego, że jestem córką cesarzy, spadkobierczynią tego, co miało być mocarstwem, imperium" - tłumaczy aktorka.

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni