kup bilety online

Spektakl

Joanna Murray-Smith

KOBIETY W SYTUACJI KRYTYCZNEJ

Tytuł oryginalny: Bombshells
Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Krystyna Janda
Światło: Edward Kłosiński
Asystent reżysera: Elżbieta Czerwińska
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Asystentki kostiumografa: Emilia Czartoryska i Małgorzata Domańska
Muzyka i opracowanie piosenek: Janusz Bogacki
Producent wykonawczy: Rafał Rossa
Obsada: 
Joanna Pokojska, Dorota Pomykała, Maria Seweryn, Lidia Stanisławska, Małgorzata Zajączkowska oraz Janusz Bogacki

Czas trwania: 75 minut, bez przerwy
Data premiery: 30 listopada 2007

Przyszła panna młoda, wyczerpana młoda matka, samotna wdowa, porzucona przez męża zapalczywa hodowczyni kaktusów i piosenkarka... 
Jak to często w życiu bywa, tak i tu wszystko wychodzi na opak: panna młoda tuż przed wygłoszeniem małżeńskiej przysięgi próbuje sama siebie przekonać, że kocha przyszłego męża. Im dalej w las tym wyraźniej widać, że bohaterka ani trochę nie wie czego chce. Wychodzi za mąż, bo tak wypada, bo już zamówiono dania na przyjęcie i wybrano bukiet kwiatów. Ze zdumieniem odkrywa, że nawet zapach przyszłego małżonka ją drażni. Nie rozumie tylko czemu nie dostrzegła tego wcześniej. 
Druga z kobiet całymi dniami siedzi zamknięta w domu z dwójką „ukochanych dzieci”. W wolnych chwilach czyta kolorową prasę dla gospodyń domowych. Jest naszpikowana frazesami żywcem z tej prasy wyjętymi. Uważa się za dobrą matkę, dobrą żonę i gospodynię. Żałuje, że nie ma czasu na uprawianie jogi, aby być jeszcze bardziej perfect. Szybko okazuje się, że tak naprawdę jest zupełnie załamaną kobietą, siedzącą w pustym domu, która czasem ma zamiar udusić swoje „słodkie dzieci”. Niestety znikąd nie widać pomocy. 
Porzucona przez męża Muszka namiętnie hoduje kaktusy. Wygłasza długie monologi na temat kaktusów. Pod tym abstrakcyjnym tematem ukrywa się jej samotność i nadciągające wraz ze starością zdziwaczenie.

Pięć monologów i pięć różnych głosów, w których Murray-Smith przełamuje stereotypowy obraz współczesnej kobiety, ukazując Jej prawdziwe, często tragikomiczne, choć i wzruszające oblicze.

Sztuka Bombshells nie była do tej pory tłumaczona na język polski, spektakl w Teatrze Polonia jest jej polską prapremierą. W Londynie sztuka cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród krytyków i publiczności.

Dotychczas zagrany 127 razy.

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni