kup bilety online

Spektakl

Małgorzata Głuchowska, Justyna Lipko-Konieczna

KALINA

Reżyseria: Małgorzata Głuchowska
Scenariusz: Małgorzata Głuchowska, Justyna Lipko-Konieczna
Światło: Małgorzata Głuchowska, Ewa Machnio
Scenografia, kostiumy: Ewa Machnio
Asystentka scenografa: Małgorzata Domańska
Oprawa muzyczna: Maria Rumińska
Emisja głosu, przygotowanie wokalne: Agnieszka Borowiec
Projekcje: Marceli Gawryś
Choreografia: Maciej Zakliczyński
Producent wykonawczy i asystentka reżysera: Ewa Ratkowska
Występuje: Katarzyna Figura

Czas trwania: 90 minut
Data premiery: 28 czerwca 2013

Kalina Jędrusik miała wielki talent aktorski i charyzmatyczną osobowość. Mimo to, bardziej komentowano jej urodę, seksapil i życie prywatne niż wyraziste kreacje aktorskie. Emocjonowano się jej związkiem ze Stanisławem Dygatem, a w pamięci pozostał głównie jej aksamitny głos, talia osy, obfity biust i rozmarzony uśmiech Joanny z „Lekarstwa na miłość”. Uwielbiana i nienawidzona od samych początków swej kariery, na starość żyła w samotności, otoczona ciszą, , i swoimi najwierniejszymi przyjaciółmi - kotami, , które, jako astmatyczkę, doprowadziły w końcu do jej przedwczesnej śmierci.

„Kalina” to projekt wymyślony i realizowany niemal w całości przez kobiety. Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Głuchowska, współautorka scenariusza wraz z Justyną Lipko-Konieczną, zaś w postać charyzmatycznej aktorki wciela się Katarzyna Figura.

Reżyserka Małgorzata Głuchowska uznała, że jedyną osobą mogącą wcielić się w postać Kaliny Jędrusik jest równie kontrowersyjna ikona polskiego kina i teatru – Katarzyna Figura. Jest między Kaliną Jędrusik i Katarzyną Figurą fascynujące podobieństwo: postrzeganie tych znakomitych i wyrazistych aktorek w głównej mierze przez pryzmat ciała i seksualności niesłusznie przyćmiewa ich dokonania zawodowe – wyjaśnia Głuchowska.

Wszyscy wiedzą, że Jędrusik śpiewała w Kabarecie Starszych Panów „Bo we mnie jest seks” i to naznaczyło ją do końca kariery, a nie – tak jak sobie tego życzyła jako profesjonalistka i artystka – jej fascynujące i głębokie role - mówi odtwórczyni głównej roli, Katarzyna Figura.

Jaką cenę płaci kobieta za niekonwencjonalność, wyrazistą osobowość, bycie postacią publiczną, legendą, już za życia? Gdzie przebiega cienka granica między tym, co prywatne, a tym, co staje się publiczne i oceniane? Na te, i nie tylko te, pytania odpowiada spektakl, którego zobaczyć można w warszawskim Teatrze Polonia. Na scenie usłyszymy piosenki, z których słynęła Kalina i które do dziś wspominamy. O tej niejednoznacznej ikonie popkultury i seksapilu ze sceny opowie inna ikona – Katarzyna Figura. Jest to przede wszystkim intymna opowieść o dojrzewaniu – artystki, kobiety, legendy.

Dotychczas zagrany 71 razy.

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2019 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni