kup bilety online

Komunikat prasowy

Jak wykrzesać namiętność?

Michał Janusz, www.teatrdlawas.pl

Od 12 lutego warszawscy widzowie mogą w stołecznym Teatrze Polonia oglądać, triumfujący „z dużą pompą” na deskach Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, spektakl „Seks dla opornych”. Barbara (Dorota Kolak) i Karol (Mirosław Baka) to para małżeńska z blisko trzydziestoletnim stażem małżeńskim oraz trójką dorosłych dzieci. W celu wskrzeszenia łączącej ich niegdyś namiętności i przeżycia chwil miłosnego uniesienia, udają się na weekend do luksusowego hotelu.

Inscenizacji komedii współczesnej pisarki kanadyjskiej Michele Riml, w przekładzie Hanny Szczerkowskiej, podjęła się Pani Krystyna Janda.

Zręcznie dokonany przekład sztuki, a zarazem kanwa scenariusza, to tekst zawierający mocne dialogi, opisujący szczegółowo zabawne sytuacje, nie szczędzący ukazywania ogromu żalu skrywanego do siebie przez głównych bohaterów.

Fenomenalnie w swoją rolę wcielił się grający Karola Mirosław Baka, kreujący statecznego mężczyznę z zaawansowanym nawykiem oglądania telewizji i poczuciem przepracowania.

Barbara (Dorota Kolak) - inicjatorka tej wyjazdowej „nadziei wskrzeszenia erotycznego ducha w związku” - od początku wierzy w zbawienną moc poradnika dla osób z problemem „podgasłej” namiętności pt.„Seks dla opornych”. Napięcie pomiędzy małżonkami wzrasta wraz z czasem upływającym na rozmowach na temat poradnika oraz oglądzie dotychczas przeżytego wspólnie życia. Karol nie rozumie ucieczki żony w świat erotycznych fantazji, które sugeruje jej poradnik. Odczuwa niepokój i zagrożenie, tylko nie wie skąd i dlaczego tak naprawdę one nadchodzą.

Barbara, pragnąca rozbudzić w Karolu namiętność i wrażliwość na kobiece potrzeby, bardzo się denerwuje, kiedy mąż po prostu nie rozumie jej oczekiwań. Szukająca zaprzeszłych więzi para małżonków, wraca wspomnieniami do przeżyć lat minionych – chwil dobrych i złych.

Karola złości otoczenie wynajętego pokoju, cienkie ręczniki i prześcieradła w hotelu, a także wszelkie dodatkowe koszty pobytu. Mirosław Baka w roli mężczyzny, którego przerasta zwyczajność i codzienność, chciałby się z tego stanu wyrwać i jest w tym bardzo wiarygodny - gdyby tylko wiedział jak? Stonowane emocje i autentyzm, jaki nadaje kreowanej przez siebie postaci, jest prawdziwym popisem jego aktorskich umiejętności.

Dorota Kolak sprawdza się wspaniale nie tylko w scenach małżeńskich kłótni, ale także jest bardzo uwodzicielska w lateksowym kostiumie, w który się przyozdabia, kiedy "lekkie środki" konwersacji zawodzą. Aktorka w roli kobiety pełnej wrażliwości i wyobraźni, wydaje się być bardzo naturalna, a przy tym daje popis naprawdę dojrzałego aktorstwa. Emocjonalna huśtawka nastrojów towarzysząca rozmowie z Karolem, wymaga od niej ogromnej elastyczności używanych środków aktorskiego wyrazu.

Udaną i funkcjonalną scenografię zaprojektował do spektaklu Maciej Maria Putowski. Jej głównym elementem jest wielkie łoże w pokoju hotelowym, wokół którego toczy się akcja spektaklu.

Teatralne spotkanie dwóch aktorskich osobowości, wcielających się w główne role przedstawienia, poparte profesjonalizmem i doświadczeniem Pani Krystyny Jandy, to na pewno największe atuty doskonale spędzonego wieczoru w Teatrze Polonia.

Wielowymiarowość postaci, humorystyczne sytuacje, a nawet chwile refleksji i zadumy towarzyszące odbiorowi kanadyjskiego dramatu sprawiają, że „Seks dla opornych” powinien spodobać się widzom na każdym etapie swoich własnych związków małżeńskich.


Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2018 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni