kup bilety online

Komunikat prasowy

"Dobry wieczór Państwu" w Teatrze Polonia - pisze Michał Janusz

Michał Janusz, www.teatrdlawas.pl

Minął rok, od kiedy możemy w Teatrze Polonia oglądać show Krzysztofa Materny pt. "Dobry wieczór Państwu". Jak powiedział sam autor: "Inspiracją był monodram o show-biznesie, który pokazała mi Krystyna Janda (...) Zaproponowała, żebym zebrał własne wspomnienia. Przy okazji chciałem pokazać zmiany, jakie zaszły w polskiej rozrywce. Dla mnie mistrzami byli Jarosy, Dziewoński, Rudzki - wybitne postaci sceny, które zajmowały się także kabaretem i konferansjerką. Dziś od widzów nie wymaga się żadnego wysiłku intelektualnego. Słowo stało się magmą bez znaczenia."

Krzysztof Materna po wielu latach pracy w show biznesie, przy produkcjach telewizyjnych i w roli estradowego antreprenera, prezentuje w swoim autorskim, jak to nazwał "monodramie dwuosobowym", swoje spostrzeżenia na temat tajników zawodu konferansjera.

W spektaklu sam autor występuje jako Mistrz, towarzyszy mu Asystentka Bogna, w rolę której wciela się Olga Bołądź.

Od samego początku artysta uświadamia, czekającej na monodram publiczności, że z przyczyn organizacyjnych, miejscem jego przygotowania do prowadzenia urodzinowego koncertu "gwiazdy", Dody, jest właśnie miejsce zgromadzenia publiczności. Nie ma wyjścia, ponieważ znalazł się wśród publiczności, rozpoczyna z nią rozmowę.

I tak, czekający "w garderobie" na kolejny występ konferansjer, zaczyna opowieść o zakulisowych prawach rządzących polską rozrywką i mediami. Obnaża między innymi metody współpracy z kamerą i czytania przez prezenterów tekstów z telepromtera. Przy niezwykle barwnej opowieści, autor używa przykładów i porównań do metod pracy konferansjerów sprzed lat, wypartych dziś głównie przez ładnie wyglądających. Wspólnie z duetem wykonawców odbywamy między innymi "zakulisową" podróż na sopocki festiwal, czy też poznajemy metodykę pracy ikon polskiej konferansjerki.

Mistrza wspiera "profesjonalna" asystentka, z którą odtwórca głównej roli prowadzi rozbrajającą konwersację. "Moja postać zajmuje się także jego sprawami prywatnymi i zawodowymi, kontaktami, zakupami, przyjmowaniem i odmawianiem propozycji pracy" - powiedziała Olga Bołądź o swojej roli. Aktorka fantastycznie prezentuje się na scenie Teatru Polonia, a na jej rolę składają się także występy sceniczne, przedstawiające różne odcienie artystycznej profesji. Mimika, gesty i sposób zachowania artystki, znakomicie uzupełniały całość prezentacji.

Jako narrator-konferansjer, Krzysztof Materna także wspaniale sprawdza się w spektaklu Teatru Imka "Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits". Niezwykła wyobraźnia autora, nadająca nowego wymiaru bohaterom dzieł Sienkiewicza jest po prostu popisem zawodowstwa na najwyższym poziomie.

Spektakl rzadko grany w Teatrze Polonia, na pewno wart jest obejrzenia. Krzysztof Materna potrafi zaskoczyć widzów historią swojego scenicznego doświadczenia i wywodami na temat działania mass-mediów.

"Jedni opisują wspomnienia w książkach, ja zdecydowałem się podzielić nimi z publicznością (...) To nie jest Beckett, raczej rodzaj eksperymentu scenicznego będącego podsumowaniem moich estradowych i telewizyjnych doświadczeń". Doświadczeń i przemyśleń bardzo bogatych i oryginalnych, po wysłuchaniu których inaczej spojrzymy na profesję konferansjera.

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni